Home · Contact Us Facebook
Head Coaches: Dr. Matt Gilchrist (Cross Country, Winter and Spring) & Jason Franks (Winter and Spring)

 

Cross Country All-District

 

POTOMAC DISTRICT

1975

Mike Dillon- 9th (16:35.0)

1979

David Hambright- 12th (16:13.0)

 

1981

Mark Baden- 14th (16:23.1)

1982

Cindy Ann Hargett- 11th (20:50.2)

Susan Bessette- 13th (21:23.1)

Katherine Baden- 14th (21:23.7)

Pat Gallagher- 11th (16:44.2)

Louis Dudney- 13th- (16:53.0)

1983

Kim Abell- 7th (20:19.3)

Donna Derryberry- 10th (21:23.9)

Amy Colvin- 12th (21:58.7)

Annette Thwaits-14th (22:40.4)

Pat Gallagher- 13th (16:28.7)

1984

Amy Colvin- 3rd (18:56.5)

Kim Abell- 7th (20:51.6)

Sarah Colvin- 9th (21:04.8)

Karen Montague- 11th (21:24.1)

Julia Guinn- 13th (21:31.0)

Lance Muniz- 13th (16:08.9)

1985

Amy Colvin- 2nd (17:29.5)

Sarah Colvin- 5th (18:49.5)

Julie Guinn- 6th (19:19.7)

Paula Gilbert- 7th (19:56.0)

Kyra Brown- 11th (20:51.3)

Karen Montague- 12th (21:17.4)

Rhonda Maier- 13th (21:21.0)

Steve Hazzard- 4th (15:37.5)

Lance Muniz- 5th (15:41.3)

David Patterson- 9th (15:57.6)

David Freeman- 15th (16:18.6)

1986

Amy Colvin-2nd (17:58)

Hollie Moore- 3rd (18:47.6)

Julia Guinn- 4th (18:59.8)

Julie Feck- 5th (19:16.3)

Paula Gilbert- 6th (19:33)

Sherri Black- 7th (20:10.2)

Lance Muniz- 2nd (15:26.7)

Dennis Bradecamp-15th (16:33.6)

1987

Hollie Moore- 2nd (17:49)

Kathy Watson- 3rd (18:36)

Elena Skulas- 9th (19:46)

Julie Feck- 11th (20:00)

Paula Gilbert- 14th (20:55)

Lance Muniz- DISTRICT CHAMPION- (15:20)

Steve Hazzard- 4th (16:08)

Dennis Bradecamp- 5th (16:12)

Derek Nisco- 14th (16:43)

GREAT FALLS DISTRICT

1988

Hollie Moore- 3rd (17:34)

Kathy Watson-5th (18:04)

Rachel Ward- 14th (19:51)

Will Moncrief-7th (16:12)

1989

Rachel Ward-7th (19:23)

Will Moncrief-4th (16:10)

Zach Lauer-10th (16:28)

1990

Jimmy Colling-DISTRICT CHAMPION (15:49)

Brandon Soleau-10th (16:33)

1991

Joanne Hunsinger- 7th (19:20)

Jimmy Colling- DISTRICT CHAMPION-(15:18)

David Muckel- 2nd (15:48)

Brandon Soleau- 7th (16:23)

Ken Colling- 11th (16:27)

1992

Aryn Fahey- DISTRICT CHAMPION (18:39)

Mandy Melella- 13th (19:15)

David Muckel- DISTRICT CHAMPION (15:18)

Jimmy Colling- 2nd (15:31)

Fabio Zoltek- 5th (15:59)

Michael Johnson- 11th (16:15)

Bryan Harrell-14th (16:19)

1993

Bryan Harrell- 6th (16:17)

Fabio Zoltek- 7th (16:23)

Eric Post- 9th (16:28)

Amanda Buell- DISTRICT CHAMPION- (18:31)

Laurel Simcox- 3rd (19:32)

Joanne Hunsinger- 5th (19:39)

Colleen Chapman- 10th (20:03)

Carmen Osterling- 14th (20:09)

Aryn Fahey- 15th (20:10)

1994

Warren Williams- 3rd (15:27)

Eric Post- 5th (15:31)

Laurel Simcox- 8th (19:06)

Colleen Chapman- 9th (19:13)

Julie Gambel- 14th (19:32)

1995

Eric Post- DISTRICT CHAMPION (15:02)

Laurel Simcox- 5th (18:15)

Amanda Buell- 7th (18:26)

Laura Winstead- 9th (18:40)

1996

Eric Post- DISTRICT CHAMPION (14:53)

Billy Moore- 11th (16:17)

Laurel Simcox- 4th (17:43)

Laura Winstead- 10th (18:56)

Jennifer Conlin-12th (19:12)

1997

Billy Moore- 6th (15:49)

Laurie Yarger-8th (18:57)

Jamie Dobson-9th (19:07)

Jennifer Conlin-12 (19:13)

1998

Billy Moore- 7th (15:26)

Richard Loughery- 13th (16:02)

Laurie Yarger-3rd (18:24)

1999

Carin Miller 2nd (18:29)

Laurie Yarger 3rd (18:31)

Blair Eadie 6th (18:52)

Tracy Williams 7th (18:52)

Ethan Coffey 10th (16:12)

Carl Carlson 12th (16;16)

2000

Tracy Williams-4th (18:30)

Laurie Yarger-5th (18:42)

Blair Eadie-8th (19:15)

Colin Chapman- 6th (15:52)

Ethan Coffey-10th (16:04)

2001

Blair Eadie- 9th (19:29)

Matt Lauro-12th (16:14)

2003

Lauren Howard-14th (19:41.5)

Brad Siragusa-10th (15:46.7)

2004

Natalie Shaw- 10th (19:08)

Brad Siragusa- District Champion (15:12)

2005

Brad Siragusa- 2nd (15:09)

2006

Lia DiValentin- 3rd (18:07.7)

Natalie Shaw-14th (18:47.4)

Chris Foley- 9th (16:03.6)

Eric Palmer- 13th (16:15.0)

2007

Lia DiValentin- District Champion (17:38)

Chris Foley- 5th (15:51)

Eric Palmer- 9th (16:06)

2008

Chris Foley- 2nd (15:24.31)

Rachel Grochowski- 6th (18:38.66)

2009

Chris Foley- 2nd (15:13.71)

Rachel Grochowski- 3rd (18:45.45)

Sean McGorty- 8th (15:59.82)

Matt Cumpian- 12th (16:19.04)

2010

Sean McGorty- DISTRICT CHAMPION (15:42)

Logan Miller- 7th (16:21)

Mohamed Labor-Koroma, Jr- 14th (16:35)

2011

Sean McGorty- DISTRICT CHAMPION (14:57.0)

Logan Miller-3rd (15:40.4)

Kendall Cowne- 7th (18:40.3)

Faris Sakallah- 8th (16:01.0)

Nora Raher- 10th (19:24.7)

Carolyn Carolson- 11th (19:37.5)

Natalie Plummer- 12th (19:38.7)

Samantha Lull- 14th (19:44.4)

Peter Malander- 15th (16:11.4)

2012

Sean McGorty- DISTRICT CHAMPION (14:38.0)

Logan Miller-2nd (15:38)

Kendall Cowne- 3rd (17:57)

Faris Sakallah- 4th (15:45)

Adam Huff- 5th (15:46)

Ryan McGorty- 7th (15:48)

Nora Raher- 11th (19:11.0)

Samantha Lull- 15th (19:29)

2013

Ryan McGorty- 2nd (15:25)

Dakota Lange- 4th (15:30)

Xaveria Hawvermale- 7th (18:19)

Adam Huff- 12th (15:56)

Christie Murray- 12th (18:58)

Peter Malander- 15th (15:58)

2014

Ryan McGorty- DISTRICT CHAMPION (14:49)

Brandon McGorty- 7th (15:38)

Christie Murray- 9th (18:28)

Evan Compton- 11th (15:52)

Chris Wigle- 12th (15:54)

2015

Brandon McGorty- 4th (16:02)

Chris Wigle- 10th (16:23)

Kayla Wigle- 12th (19:32)

2016

Ana Morris- DISTRICT CHAMPION (18:31)

Brandon McGorty- 2nd (15:29)

Thomas Allain- 6th (16:05)

Nicole Re- 10th (18:47)

Kayla Wigle- 11th (18:49)

Julia Haug- 12th (18:49)

James Monson- 12th (16:12)

Tyler Amos- 13th (16:14)

2017

Nicole Re- DISTRICT CHAMPION (18:12)

Tyler Amos- 2nd (15:51)

James Monson- 8th (16:10)

Kayla Wigle- 12th (19:00)

Julia Haug- 13th (19:02)

Momiji Barlow- 15th (19:07)

 

 

 

 

Home | Cross Country | Winter Track | Spring Track | Records/History | Resources | Contact Us

FCPS Home
Emergency Announcements
Blackboard

Chantilly High School
4201 Stringfellow Rd.
Chantilly, VA 20151
Phone: 703.222.8100